09128842523

پورشه احتمالا ۵۰ درصد سهام ردبول در فرمول یک را خریده است

  • 1401/05/10 - 09:51
  • تعداد بازدید: 2151
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پورشه احتمالا ۵۰ درصد سهام ردبول در فرمول یک را خریده است

گروه فولکس‌واگن با مالکیت برندهای سازنده‌ی خودروهای اسپرت، شامل پورشه، لامبورگینی، آئودی و بنتلی، فعالیتی در مسابقات فرمول یک ندارد.

 این شرایط با حضور مدیرعامل پورشه در راس هیئت مدیره‌ی فولکس واگن تغییر خواهد کرد و احتمالا با خرید ۵۰ درصد سهام تیم ردبول در تیم فرمول یک، دوران جدیدی آغاز خواهد شد.

شراکت فولکس‌واگن، پورشه و ردبول در فرمول یک هنوز به تایید رسمی طرفین نرسیده است اما اسناد محرمانه‌ی منتشر شده در رسانه‌های مختلف، خرید سهام را تایید می‌کنند. بر این اساس، نه‌تنها پورشه وارد مسابقات جایزه بزرگ می‌شود؛ بلکه از سال ۲۰۲۶ نیز تامین کننده‌ی پیشرانه و تجهیزات فنی در فرمول یک خواهد شد.

ظاهرا، آغاز همکاری ردبول و پورشه طی روزهای آینده در تاریخ ۱۳ مردادماه اطلاع‌رسانی می‌شود. ردبول تا سال ۲۰۲۵ برای تامین پیشرانه و تجهیزات فنی با هوندا قرارداد دارد؛ ضمن اینکه سال جاری، عملکرد بسیاری خوبی با مهندسی برند ژاپنی داشته و هم‌اکنون در صدر جدول مسابقات است. ردبول همچنین سهام‌دار اصلی تیم فرمول یک آلفاتاوری است و می‌تواند برای این زیرمجموعه‌ی خود نیز، پیشرانه‌های پورشه را جای‌گزین تجهیزات هوندا کند.

پیش‌تر، مذاکراتی برای حضور آئودی و لامبورگینی در فرمول یک انجام شده بود که البته هنوز به نتیجه نرسیده است. با سرمایه‌گذاری سنگین پورشه در فرمول یک، احتمال ورود آئودی یا لامبورگینی به مسابقات جایزه بزرگ، کم‌رنگ به نظر می‌‌رسد. از سویی دیگر، این برندها می‌توانند مشابه استون مارتین، بدون تامین قطعات فنی و صرفا با حمایت مالی، فعالیت در فرمول یک را آغاز کنند. لامبورگینی در فصل ۱۹۹۱ برای تیم مودنا پیشرانه ساخت اما نامیدکننده ظاهر شد و بدون کسب امتیاز از مسابقات جایزه بزرگ خداحافظی کرد.

فعالیت هوندا به عنوان تامین‌کننده‌ی پیشرانه برای خودروهای مسابقه‌ای در کلاس فرمول یک و دیگر زیرمجموعه‌های موتوراسپرت، متوقف نخواهد شد. این برند ژاپنی نیز، شرایط مالی مناسب برای خرید سهام از تیم‌های فرمول یک را دارد. هم‌اکنون تیم‌های قعر جدولی ویلیامز و استون مارتین از پیشرانه‌های مرسدس استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که آلفارومئو و هاس در جایگاه‌های ششم و هفتم رده‌بندی فصل ۲۰۲۲، موتور فراری دارند. این شرایط برای ادامه‌ی فعالیت هوندا در فرمول یک، مناسب به نظر می‌رسد.

منبع:سایت پدال

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 3940

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید