09128842523

مرگ سدان‌های جعبه‌ای مرسدس بنز؛ نقدی بر زبان طراحی کانسپت جدید مرسدس بنز Vision EQXX

  • 1400/10/21 - 09:21
  • تعداد بازدید: 2035
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

مرگ سدان‌های جعبه‌ای مرسدس بنز؛ نقدی بر زبان طراحی کانسپت جدید مرسدس بنز Vision EQXX

با معرفی کانسپت جدید مرسدس بنز Vision EQXX با طراحی آیرودینامیکی کاملا متفاوت باید مرگ سدان‌های جعبه ای مرسدس بنز را به طور رسمی اعلام کرد.

Vision EQXX

گوردن واگنر مدیر طراحی برند مرسدس بنز بر روی این مسئله تاکید دارد که برای تولید نسل جدید خودروهای تمام برقی نیاز به استفاده از نسل جدید آیرودینامیک وجود دارد.

Vision EQXX
 

این مسئله باعث می‌شود که طراحی جعبه‌ای سدان‌های پر شکوه و دوست داشتنی این برند برای همیشه از میان برود.

سدان‌های جعبه‌ای از نمای بغل به خوبی فضای بین اتاق، صندوق و موتور را از هم تمییز می‌دهند که در سالهای سال دچار دگرگونی در طراحی و تولید شده‌اند اما بدون هیچ شکی زیبایی های خاص به خود را دارند.

Vision EQXX
 

در سال‌های گذشته طراحی فست بک به مرور در صنعت خودروسازی استفاده شد که از آنها با نام کوپه‌های 4 درب یاد می‌شود. حال این طراحی فست بک به اوج خود رسیده است و عملا تاثیر آیرودینامیکی آن غیر قابل چشم پوشی است.

در حال حاضر برد حرکتی و میزان مصرف انرژی بزرگ‌ترین نگرانی مشتریان برای خودروهای برقی است. در نتیجه خودروسازان حاضر به فدا کردن هرچیزی برای رسیدن به مصرف بهینه هستند.

Vision EQXX
 

در طراحی جدید ستون‌های C به طور کامل حذف شده‌اند و جای آن ستون‌های قوسی شکل و طویل را می‌گیرد.

این طراحی به خصوص در محصولات پورشه نیز به وفور دیده می‌شود.

همچنین شیشه جلو نیز از یک قوس کاملا متفاوت بهره می‌برد تا کمترین مقاومت را در برابر هوا داشته باشد.

Vision EQXX
 

جلو پنجره سنتی محصولات مرسدس بنز نیز باید به طور کامل حذف شود. به جای جلو پنجره از طرح‌های جدید و مدرن با نوارهای رنگی استفاده خواهد شد تا تاثیری بر روی آیرودینامیک خودرو نداشته باشند.

مرسدس زمان بیشتری را برای طراحی چراغ‌های جلو صرف خواهد کرد و از شکل ستاره 3 پر مرسدس در طراحی چراغ های جلو استفاده کرده است.

Vision EQXX
 

مرسدس از پنل خورشیدی به جای سقف تمام شیشه‌ای یا تمام فلزی استفاده کرده و قصد دارد در سال 2024 میلادی نیز  از این پنل‌های خورشیدی در محصولات خود استفاده کند.

در نتیجه این پنل امکان افزایش برد حرکتی به میزان 24 کیلومتر را فراهم می‌کند.

Vision EQXX
 

مرسدس جزئیاتی از زبان طراحی جدید خودروهای شاسی بلند خود منتشر نکرده است اما از آنجا که امروزه تنها خودروهای شاسی بلند در بازار خودرو پر طرفدار است و خودروهای سدان حرفی برای گفتن در برابر فروش شاسی بلندها ندارند.

در نتیجه مرسدس کار بسیار سخت‌تری برای بازطراحی آنها دارد زیرا می‌تواند بر روی میزان فروش آنها تاثیر بگذارد.

قابل توجه است که شاسی بلند محبوب مرسدس بنز یعنی G کلاس یکی از غیر آیرودینامیک ترین خودروهای صنعت خودروسازی است که هنوز در حال عرضه است و از محبوب ترین‌ها نیز به حساب می‌آید. در نتیجه مرسدس هرگز قصد ندارد تا طراحی چنین مدل پر طرفدار و دوست داشتنی را تغییر دهد.

 

منبع: دیجیاتو

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 3895

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید