09128842523

محبوب‌ترین آپشن‌ های خودرو

  • 1400/05/26 - 10:09
  • تعداد بازدید: 68
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه

محبوب‌ترین آپشن‌ های خودرو

از ابتدای پیدایش صنعت خودرو همواره خودروها و امکانات آن‌ها به دو دسته لوکس و معمولی تقسیم می‌شد و طی ده‌های اخیر با افزایش کلاس‌های متنوع این فاصله افزایش یافته است.

محبوب‌ترین آپشن‌ های خودرو

از ابتدای پیدایش صنعت خودرو همواره خودروها و امکانات آن‌ها به دو دسته لوکس و معمولی تقسیم می‌شد و طی ده‌های اخیر با افزایش کلاس‌های متنوع این فاصله افزایش یافته است. به تجهیزات و امکاناتی که بیشتر اتومبیل‌های لوکس به آن مجهز هستند، آپشن خودرو می‌گویند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از محبوب ترین آپشن ها را به شما معرفی کنیم.

سیستم کروز کنترل

کروز کنترل یکی از محبوب‌ ترین آپشن‌ های خودرو است که در بازار خودرو کشورمان وجود دارد. این سیستم سرعت خودرو را به مقدار دلخواه ثابت نگه می‌دارد تا راننده بتواند در مسیرهای طولانی یا بزرگراه‌ها، بدون نیاز به فشردن مداوم پدال گاز، رانندگی راحت‌تری را تجربه کند.

نمونه پیشرفته این سیستم، کروز کنترل تطبیق‌پذیر نام دارد که تنها در خودروهای لوکس و گران‌قیمت دیده می‌شود. سیستم کروز کنترل تطبیقی نسبت به نوع سرعتی، بسیار مجهزتر و کارآمدتر است. در تکنولوژی ACC، ماشین مجهز به سنسورهای حرکتی و رادارهای اسکن جاده‌ای است که با کمک آن‌ها، وضعیت اتومبیل را نسبت به جاده و خودروهای اطراف نیز تحت کنترل قرار می‌دهد؛ سرعت را متناسب با شرایط جاده تغییر می‌دهد و هنگام نیاز به صورت اتوماتیک ترمز می‌کند.

سانروف

سانروف

سانروف سقف متحرکی است که تنها بخشی از سقف خودرو را شامل می‌شود. سانروف‌ها در گذشته دستی بودند که در حال حاضر منسوخ شده و سانروف برقی جای آن را گرفته است. جنس آن نیز معمولا از شیشه یا پارچه است و می‌تواند به سمت بیرون باز شود و به تهویه هوای داخل خودرو کمک کند.

سیستم استارت بدون کلید

با کمک آپشن KS، امکان باز و قفل کردن درهای ماشین و استارت موتور بدون نیاز به استفاده از کلید برای شما فراهم می‌شود. در واقع شیوه کار به این صورت است که راننده با استفاده از کارت یا سوئیچ هوشمند در فاصله یک متری، قفل درها را به صورت اتوماتیک باز می‌کند و زمانی که پشت فرمان قرار می‌گیرد؛ بدون نیاز به فشار دکمه استارت، پدال ترمز را نگه داشته و در نهایت خودرو روشن می‌شود.

 پارک کردن اتوماتیک

سیستم Auto Park با کمک سنسورهای تعبیه‌‌ شده در سپرهای (جلو و عقب) ماشین و همچنین یک کامپیوتر پردازش‌گر مخصوص، مواردی همچون طول و عرض جای پارک، فضای موجود برای مانور اتومبیل و نحوه قرار‌گیری آن در محل پارک را محاسبه می‌کند.

آپشن Auto Park در دو نوع دستیار پارک اتوماتیک و پارک اتوماتیک فول ارائه می‌شود. در نوع دستیار پارک، کنترل دنده و ترمز به عهده راننده است؛ اما در نوع پارک اتوماتیک فول، تمامی عملیات پارک توسط خود سیستم انجام می‌شود که مختص خودروهای بسیار لوکس است.

نمایشگر شیشه جلو

HUD آپشن شگفت ‌‌انگیز نوینی است که تمام اطلاعات ضروری ماشین را بر روی شیشه جلو به نمایش می‌گذارد تا تمام حواس راننده به سمت جاده باشد و از تصادفات احتمالی جلوگیری شود.

اطلاعات مورد نیاز نمایشگر شیشه جلو توسط دوربین‌های تعبیه شده و رادارهای اطلاعات موجود در خودرو فراهم می‌شود؛ در ادامه با کمک نقشه‌های دیجیتال، اطلاعات خارجی همچون محاسبات وضعیت جاده، موقعیت ماشین‌های اطراف شما، فاصله شما با خطوط جاده و … بر روی شیشه به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین علاوه بر موارد خارجی، اطلاعات خود اتومبیل همچون کیلومترشمار، وضعیت سیستم گرمایشی، مقدار سوخت، دمای موتور و … نیز در معرض دید راننده قرار می‌گیرد.

سیستم دید در شب

شما در مسیرهای کم ‌نور و حتی فاقد نور می‌توانید با سیستم Night Vision بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. سیستم دید در شب، مجهز به یک دوربین و سیستم مادون قرمز است که مسیر رانندگی را از مادون قرمز دریافت و به صورت سیاه و سفید بر روی یک نمایشگر یا صفحه کیلومتر‌شمار نشان می‌دهد و در نتیجه راننده را از وضعیت جاده مطلع می‌کند. این امکان یکی از آپشن‌های بسیار محبوب افرادی است که بیشتر در شب و جاده‌های کم نور رانندگی ‌می‌کنند.

 رادار نقطه کور

منظور از نقطه کور ماشین، محدوده‌ای در قسمت عقب اتومبیل با ابعاد ۹٫۵ در ۳ متر است که در زاویه مناسب دید راننده قرار ندارد؛ وظیفه رادار نقطه کور این است که ورود هر مانع یا خودرویی را در این محدوده به اطلاع راننده برساند.

آپشن نشانگر هشدار نقطه کور، چراغ زرد رنگی بر روی آینه‌های کناری خودرو است که با ورود هر مانعی در محدوده، به رنگ قرمز در‌می‌آید؛ همچنین در برخی از مدل‌های ماشین، این هشدار علاوه بر تغییر رنگ با سیستم ویبراتور صندلی یا بوق هشدار به اطلاع راننده می‌رسد.

 دوربین 360 درجه خودرو

دوربین ۳۶۰ درجه، یک نمای کلی از تمام فضای اطراف خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهد. این آپشن از چهار دوربین در قسمت جلو، عقب و زیر آینه‌های بغل و همچنین سنسورهای موجود در آن‌ها تشکیل شده است که در نهایت با کمک یک نرم‌افزار، اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها آنالیز و محاسبه می‌شود.

راننده با دوربین ۳۶۰ درجه، هنگام پارک کردن یا تردد از خیابان‌های باریک و تنگ بر اطراف خود تسلط کامل‌تری دارد و با اطلاعات کسب شده از آسیب رسیدن احتمالی به بدنه خودرو جلوگیری می‌شود.

 ردیاب خودرو 

GPS یک دستگاه کوچک سیم‌کارت‌‌خور بسیار ضروری است که به صورت جداگانه بر روی ماشین نصب می‌شود؛ موقعیت مکانی خودرو را از طریق ماهواره‌ها دریافت و مناسب‌ترین مسیر را به راننده نشان می‌دهد.

با آپشن ردیاب خودرو این امکان برای شما فراهم می‌شود که اگر در ماشین خود حضور نداشتید، با تلفن همراه از موقعیت آن مطلع شوید و حتی در صورت سرقت خودرو، مسیر حرکتی آن را دنبال کنید. از دیگر امکانات دستگاه GPS می‌توان به امکان خاموش‌کردن اتومبیل از راه دور، اطلاع‌رسانی هنگام ضربه‌زدن به آن و هشدار باز شدن درب یا روشن ‎شدن موتور اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که برخی از آپشن‌های خودرو، توسط کارخانه سازنده بر روی آن نصب می‌شود؛ اما شما متناسب با نوع اتومبیل‌تان می‌توانید آن را با آپشن‌های بیشتری مجهز کنید و از امکاناتی که در اختیارتان قرار می‌دهد، بهره و لذت بیشتری ببرید و همچنین سطح ایمنی ماشین خود را افزایش دهید.

گرمایش و سرمایش صندلی‌ها

برخی از خودرو‌ها علاوه بر سیستم گرمایش و سرمایشی که برای خودرو است، سیستم سردکن و گرمکن جداگانه‌ای برای صندلی‌ها دارند. این آپشن به صورتی طراحی شده است که می‌توان با استفاده از آن دمای بدن را در فصل‌های مختلف تنظیم کرد. این آپشن برای روزهای سرد و گرم، رانندگانی که روماتیسم دارند و دیسک کمر کاربرد دارد و می‌تواند به راحتی آنها در شرایط مختلف کمک کننده باشد. این آپشن در گذشته تنها برای صندلی‌های جلو به کار برده می‌شد اما امروزه آپشن گرمایش و سرمایش برای صندلی‌های عقب نیز تعبیه شده است. هیوندای سوناتا و کیا اپتیما از خودروهایی بودند که امکان سفارش آن را در اختیار خریداران قرار دادند.

صندلی برقی حافظه دار

صندلی خودرو مهمترین آپشن راحتی خودرو است که در طرح‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. صندلی برخی از خودرو‌های مدرن به گونه‌ای طراحی شده که دارای حافظه‌اند و با تنظیمات می‌تواند در حالت‌های مختلفی قرار گیرد. برای مثال اگر کسی قد بلند یا کوتاه دارد می‌تواند با تنظیمات صندلی را با تناسبی که می‌خواهد تنظیم کند و هر صندلی می‌تواند تنظیمات خودش را داشته باشد.

ماساژور صندلی

یکی از آپشن‌هایی که در خودرو‌ها برای صندلی در نظر گرفته شده، ماساژور است. ماساژور صندلی می‌تواند حس خوبی بعد از رانندگی طولانی مدت و رفع گرفتگی و گردش خودن در بدن کمک کند. ماساژور صندلی در برخی از خودرها می‌تواند کل صندلی را به لرزش در آورد و فول آپشن باشد در برخی دیگر نیز صندلی حرکتی مانند دست انسان دارد و برای ماساژ ناحیه مورد نظر قابل تنظیم شدن است.

صفحه نمایشگر هدآپ

خودروهای جدید یک صفحه نمایشگر کوچک دارند که برخی از اطلاعات را به راننده نشان می‌دهد. اطلاعاتی مانند دور موتور، نقشه، دمای آب مصرف سوخت و … روی این نمایشگر نشان داده می‌شود تا راننده مجبور نباشد به چراغ‌های هشدار توجه کند. این آپشن از این جهت که برخی از اطلاعات مهم را به راننده نشان می‌دهد می‌تواند به ایمنی رانندگی کمک کند.

اتولایت یا سنسور نور

چراغ خودکار، اتولایت یا سنسور نور نام یکی از آپشن‌هایی است که در بازار کشورمان محبوبیت بسیاری دارد. این سیستم هوشمند به‌واسطه سنسورهای پیشرفته خود، درصورت کاهش نور محیط می‌تواند چراغ‌های خودرو را روشن کرده و با افزایش روشنایی فضای اطراف خودرو، به‌طور خودکار آن‌ها را خاموش کند؛ بنابراین نیازی نیست که حین رانندگی‌های روزمره یا مسافرت‌های جاده‌ای، راننده بخشی از حواس خود را درگیر روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها کند.

دیلایت 

دیلایت مجموعه‌ای از لامپ‌های ال ای دی کوچک است که پس از روشن شدن خودرو، به‌طور مستمر درحال نوردهی هستند. این چراغ‌های کوچک با آغاز به کار خودرو به‌طور اتوماتیک روشن می‌شوند و بدین وسیله توجه عابرین پیاده، دوچرخه سواران و به‌طور کلی تمامی افراد حاضر در جاده را به‌سوی خود جلب می‌کنند تا به‌نوعی مانع از بروز تصادفات احتمالی شود.

ترمز پارک برقی

یکی از ادواتی که سابقه حضور آن در وسایل نقلیه موتوری تقریبا با اختراع اتومبیل یکسان است، ترمز پارک یا اصطلاحا ترمزدستی نام دارد. در اغلب خودروهای امروزی دیگر اثری از آن اهرم زمخت و بزرگ ترمز دستی که در کنار دسته‌دنده قرار می‌گرفت، به چشم نمی‌خورد و یک دکمه کوچک که حرف «P» انگلیسی بر روی آن نقش بسته، جایگزین آن شده است.

  • گروه خبری : مقالات
  • کد خبر : 3789

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید