09128842523

انواع سانروف خودرو

  • 1400/09/01 - 12:31
  • تعداد بازدید: 15
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

انواع سانروف خودرو

سانروف و یا همان سقف شیشه ای ماشین یکی از آپشن‌ های خودرویی به شمار می رود که وجود آن لذت خاصی به سرنشینان می بخشد و موقعیت‌ های خوشایندی نظیر ریزش پرتو‌های طلایی رنگ خورشید که حس رانندگی در فضای باز را به سرنشینان منتقل می‌کند، همگی به واسطه حضور آن امکان‌ پذیر است.

انواع سانروف خودرو

سانروف خودرو،‌ قطعه متحرک در سقف ماشین است که جهت ورود جریان هوا و جذب نور در داخل کابین برخی از خودرو های لوکس استفاده می‌شود. این صفحات از جنس شیشه هستند و امکان تنظیم حد باز و بسته بودن آن و همچنین کنترل میزان نور و هوای مورد نیاز توسط سرنشینان امکان پذیر است.

تاریخچه سانروف

در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی، خودرو‌ها تنها دارای سقف آهنی در قسمت عقب بودند و سرنشینان ردیف جلو هیچ گونه پوششی را در بالای سر خود نداشتند. در دهه ۱۹۲۰ سقف ‌های فلزی اختراع شده که نیمی از آن‌ ها به درون شکاف موجود در نیمه دیگر حرکت می‌ کرد، داخل آن پنهان می شد. بعد از چندین سال در ابتدای دهه ۱۹۳۰ میلادی، خودرو‌های سدان با سقف تمام فلزی وارد بازار شدند و پنل‌ های فلزی یا پارچه‌ ای جمع شونده به سقف این اتومبیل‌ ها اضافه شدند. لحاظ نحوه مکانیزم عملکرد به دو گروه دستی و الکترونیکی تقسیم می شوند، به طوری که دسته اول فاقد موتورالکتریکی، دسته سیم و قطعات الکترونیکی است و عملکرد آن کاملا به صورت دستی انجام می گردد. در نوع الکتریکی به وسیله کلید های مربوطه عمل باز شدن و یا بسته شدن سانروف قابل کنترل خواهد بود.

انواع سان روف خودرو

با توجه به موقعیت و حالت قرارگیری سان روف خودرو نسبت به سقف، نحوه باز و بسته شدن صفحات، کنترل دستی یا الکتریکی، زاویه شیب، جنس و ابعاد دارای انواع مختلفی هستند.

 سان روف داخلی In-Built Sunroof

علاوه بر نصب سانروف ماشین که می بایست به طور دقیقی بر روی خودرو قرار گیرد و باعث عملکرد بهتر خودرو شود، می توان عنوان کرد که سانروف داخلی آن از ویژگی های خاصی برخوردار است. پنل این نوع از آن ها در داخل خودرو قرار می‌ گیرد و هنگام باز و بسته شدن آن، قطعه وارد سقف ماشین می شود و به این دلیل که در داخل اتومبیل قرار گرفته ضخامت سقف نسبت به حالات دیگر، کمی بیشتر بوده و از فضای درون کابین کم می کند.

سانروف اسپویلر Spoiler Sunroof

دریچه این مدل، برخلاف نوع داخلی به سمت بیرون خودرو باز و بسته می شود. طراحی آن با هدف ورود هوا و نور به میزان استاندارد است، به طوری که پنل آن با زاویه ساخته شده و ویژگی مثبتی که اسپویلر دارد، حرکت به طرف عقب ماشین هنگام بازشدن است. درنتیجه حد باز شدن آن با دقت بیشتری توسط سرشینان و به کمک کلیدهای فرمان، قابل کنترل است. این نوع از سقف های شیشه ای ماشین قابلیت های ویژه ای را به دارندگان خودرو ارائه می دهد که همانطور که گفتیم با راهنمایی یک سری کلیدهای فرمانی به کنترل شما در می آید.

سانروف پاپ آپ Pop-Up Sunroof

دریچه انواع سانروف های نوع پاپ‌ آپ با بلندکردن پنل آن رو به سمت بالا و به صورت دستی باز می‌ شود. مهم‌ترین ویژگی این مدل از صفحه‌ ها، امکان جدا شدن پنل از روی سقف ماشین است، در حالی که به‌ صورت کامل جای آن روی سقف خالی بماند.

سانروف جمع شونده Folding Sunroof

صفحه سانروف جمع‌ شونده از جنس شیشه است و این قطعه بین سقف فلزی ماشین و تزئینات داخل کابین قرار گرفته است. در این نوع از پنل‌ها، سطح دومی هم در نمای بیرونی قرار دارد که با پارچه پوشانده می‌ شود و راننده بعد از باز شدن صفحه شیشه‌ ای، باید اقدام به جمع‌ کردن پارچه به ‌صورت دستی کند.

سانروف چشم انداز Panoramic Sunroof

جدیدترین نسل از انواع سانروف‌، نوع چشم‌ انداز است که از دو عدد پنل شیشه‌ ای بزرگ جدا از هم ساخته شده و امکان باز و بسته کردن هر یک به صورت جداگانه وجود دارد. در واقع یکی از صفحه‌ ها برای سرنشینان جلو و صفحه دوم برای سرنشینان عقب استفاده می‌ شود. برای نصب این نوع، می توانید سری به مراکز نصب سانروف بزنید و از آپشن های خوبی بر روی خودرو خود بهره مند شوید.

 

منبع: مجله پیو

  • گروه خبری : مقالات
  • کد خبر : 3858

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید